Wytwornica pary

Wytwornica pary: budowa, działanie i zastosowanie

Wytwornice pary to specyficzne wymienniki ciepła, które przeznaczone są do zastosowania przede wszystkim w profesjonalnych szwalniach, chociaż występują powszechnie również w innych dziedzinach, w tym m.in. w przemyśle budowlanym, chemicznym, drzewnym. W szwalni taka wytwornica pary, która wykorzystywana jest przy stanowiskach z żelazkiem przemysłowym, pozwala na uzyskanie dużych ilości pary w strumieniu stałym i zmiennym, dzięki czemu prasowanie przebiega szybciej i precyzyjniej.

Budowa i działanie wytwornicy pary

Standardowa wytwornica pary to konstrukcja wodnorurowa, wykorzystująca w swoim działaniu kocioł parowy. Dzięki takiej konstrukcji woda przepływa przez długą wężownicę (kluczowy element urządzenia) i jest omywana przez gorące spaliny podczas procesów spalania. Wężownica występuje w tym przypadku w roli podgrzewacza wody i parownika. Następnie para odprowadzana jest do przewodów parowych, z których wydostaje się na zewnątrz.

Istnieje kilka rodzajów wytwornic pary. Podziału na poszczególne rodzaje możemy dokonać przede wszystkim ze względu na specyfikę zastosowanych pojemników na wodę, mocy grzałki czy wartości ciśnienia roboczego.

Dodatkowo nowoczesne urządzenia do produkcji pary wykorzystują zaawansowane systemy bezpieczeństwa ciśnieniowego i termicznego. Łatwość użytkowania wytwornicy można zwiększyć, wybierając urządzenie, które są wyposażone w pompy wodne, samodzielnie uzupełniające poziom wody.

Zastosowanie wytwornic pary

Jak już zostało wspomniane, wytwornice pary znajdują dość szerokie zastosowanie w różnych branżach. Powszechnie wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa działające w branży tekstylnej. W szwalniach stosuje się je zarówno w formie jednostanowiskowej (ze stołami prasowalniczymi i żelazkiem), ale na rynku dostępne są też modele do obsługi kilku stanowisk jednocześnie.

W ofercie firmy OMB Group można znaleźć profesjonalne, przemysłowe wytwornice pary marki COMEL, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania i działania. Szeroki wybór pozwala na dobór urządzenia dostosowanego do potrzeb i specyfiki pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *