krawieckie nożyczki

Wybór nożyczek krawieckich

Wybór nożyczek krawieckich jest bardzo duży, dobiera się je w zależności od czynności związanych z szyciem. Są one bardzo ważnym narzędziem każdego krawca, zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Służą do przecinania i rozcinania różnorodnych materiałów przy użyciu małej siły. Pierwsze nożyczki krawieckie zostały wynalezione najprawdopodobniej około XV w. p.n.e. w Egipcie.

Symbol krawiectwa

Rzymianie około 100 r. n.e. wprowadzili współczesną konstrukcję nożyczek krawieckich. Nowoczesne narzędzia są ergonomiczne, wykonane z kompozytów termoplastycznych. Mają gumowe uchwyty pozwalające na precyzyjne utrzymanie narzędzia w dłoni. Mogą posiadać sprężynki, które ułatwiają ich rozwieranie i blokadę, co umożliwia ich przechowywanie w pozycji zamkniętej. Klasyczne nożyczki ręczne są nadal niezastąpione w wielu zadaniach, dlatego stały się symbolem krawiectwa, tuż obok igły. Odpowiedni dobór nożyczek nie jest prosty, trzeba przewidzieć, do czego będą potrzebne. Natomiast wszystkie muszą być ostre, trwałe i precyzyjne. Duże, kute nożyce są przeznaczone do krojenia materiałów, natomiast małe, zgrabne obcinaczki do cięcia nitek. Specjalistyczne nożyce zygzakowe zabezpieczają brzegi tkanin.

Funkcje

Budowa współczesnych nożyczek krawieckich sprowadza się do dwóch ostrzy, które są ze sobą połączone na wspólnej osi z uchwytami na palce po przeciwnej stronie. Konstrukcja nożyczek jest różnorodna. Występują odmiany, które są przeznaczone dla prawo- i leworęcznych osób. W zakładzie krawieckim można spotkać nawet około 70 różnych par nożyczek. Nie różnią się tylko długością, ale też innymi funkcjonalnościami. Poza prostymi nożyczkami istnieją nożyczki z ząbkami czy wygięte o różnym kształcie. Zmieniona geometria ostrza zdecydowanie ułatwia wycinanie skomplikowanych elementów. Mikroząbki zapobiegają pruciu się materiału, dzięki czemu linia cięcia jest prawie gładka. Do cięcia sztywnych materiałów najlepsze są nożyczki z przedłużoną dźwignią. Profesjonalne ostrza powinny być zrobione z tytanu, gdyż gwarantuje to ich dłuższą twardość i ostrość. Redukcja siły nacisku na uchwyty zmniejsza się nawet o 70% przy użyciu nożyczek z przegubami ślizgowymi klasycznymi lub czteroosiowymi. Można nimi ciąć kevlar, denim, skórę lub folie metalowe, nomex, a nawet włókno szklane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *