igły

Rodzaje igieł do maszyn szwalniczych

Maszynowa igła krawiecka zbudowana jest z kolby oraz części roboczej, czyli trzonu wraz z oczkiem i ostrzem. Pierwsze igły krawieckie były wykonywane z drewna lub kości, natomiast współcześnie produkuje się je z wysokowęglowego drutu stalowego. Posiadają właściwości antykorozyjne, ale nie oznacza to, że są długowieczne. Należy je regularnie wymieniać. Igły do maszyn szwalniczych różnią się od siebie przede wszystkim długością oraz grubością kolby, wielkością oczka i zakończeniem ostrza. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze rodzaje igieł do maszyn szwalniczych?

 

Grubość i typ kolby igieł do maszyn szwalniczych

Igły do maszyn szwalniczych produkowane są w dwóch typach kolby. Mogą posiadać kolbę okrągłą lub półpłaską. Kolba przykręcana jest do igielnicy w maszynie, dlatego musi być dostosowania do rodzaju maszyny szwalniczej. Większość współczesnych maszyn wymaga igieł z kolbą półpłaską. Dobierając igły pod względem grubości należy kierować się zasadą, że najlepszy jest zawsze najmniejszy rozmiar z możliwych. Oznaczenie igieł obejmuje dwie cyfry – pierwsza z nich to grubość, natomiast druga to rozmiar. Rozmiar i grubość igły decyduje o wielkości oczka oraz grubości trzonka. Generalnie im grubsza igła, tym grubszy trzonek i większe oczka. Pamiętamy, że grubsze igły przystosowane są do cięższych rodzajów materiałów. Przykładowo igły w rozmiarze 9-12 przeznaczone są do średniej grubości materiałów, a do cięższych rodzajów należy wybierać rozmiar większy  niż 14.

 

Igły do maszyn szwalniczych, a ich przeznaczenie

Igły do maszyn szwalniczych można również klasyfikować, biorąc pod uwagę przeznaczenie do konkretnego typu materiału. W takiej klasyfikacji najważniejszym parametrem będzie zakończenie ostrza, czyli czubek. Zasadniczo czubek może być okrągły do tkanin (z małą, średnia lub dużą kulą) lub tnący do skór. Igły do maszyn szwalniczych bardzo często są oznaczane kolorami, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego akcesorium. Niemniej, kolorowe oznaczenia mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta, dlatego należy zachować czujność. Często wykorzystywane igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym oznaczane są symbolem SUK.

 

Na rynku krawieckim wyróżniamy igły do:

 

  • Tkanin. To igły uniwersalne z okrągłym czubkiem. Oznaczane symbolem H.
  • Dzianin i jerseyu. Posiadają średnie i duże oczka, a zakończone są średnią kulką.
  • Stretchu. Zakończone są średnią kulką.
  • Patchworku i pikowania. Zakończone są małą kulą, bardziej spłaszczone i smukłe. Oznaczane symbolem Q.
  • Haftów. Zakończone są małą kulką oraz większym i szerszym oczkiem.
  • Jedwabiów i szyfonów. Zakończone są ostrym czubkiem, idealnym do gęstych tkanin.
  • Jeansu i flaneli. Zakończone są ostrym czubkiem, smukłe. Ich symbol to J.
  • Skóry i skaju. Wyposażone są w ostrze tnące. Oznaczane symbolem LR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *