manekin

Jak wybrać odpowiedni manekin krawiecki?

Manekiny krawieckie to figury, imitujące postać człowieka. Są szeroko wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Powszechnie używa się ich do ekspozycji ubrań w witrynach oraz na powierzchni sklepowej. To jednak nie jedyne ich zastosowanie. Manekiny krawieckie stanowią jeden z podstawowych akcesoriów krawieckich w szwalni. Produkowane są z włókna szklanego, polistyrenu, drewna i papieru. Zazwyczaj występują w formie headless, czyli pozbawione są elementu, imitującego głowę. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze manekina krawieckiego?

 

Czy warto inwestować w manekiny krawieckie?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto decydować się na zakup manekina krawieckiego. Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia hobbystycznego warsztatu krawieckiego, jednak jego posiadanie znacznie ułatwia wykonywane prace. Manekiny krawieckie posiadają wiele użytecznych właściwości, dlatego w szwalniach i większych zakładach krawieckich są bardzo funkcjonalnym rekwizytem. Dodatkowo, pełnią funkcję dekoracyjną. Warsztat, którego ozdobnym elementem wyposażenia jest manekin wygląda dużo bardziej profesjonalnie! Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na zakup manekina krawieckiego, należy przede wszystkim określić jego typ – możemy wybierać spośród kobiecych, męskich oraz dziecięcych.

 

Tradycyjne czy nowoczesne manekiny krawieckie?

Manekiny krawieckie różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem. Kryterium klasyfikacyjnym jest wówczas materiał, użyty do produkcji. Tradycyjne manekiny wytwarza są z drewna i choć charakteryzują się ponadczasowym wyglądem, posiadają stały rozmiar. Znacznie utrudnia to wykonywanie niektórych prac krawieckich. Zazwyczaj wykorzystywane są do modelowania przestrzennego. Najtańszą alternatywą jest manekin styropianowy, jednak jest nietrwały i zazwyczaj używa się go tylko do prezentacji odzieży.

 

Nowoczesne manekiny krawieckie produkowane są myślą o jak największych walorach praktycznych. Posiadają możliwość regulacji rozmiaru. Manekiny regulowane z łatwością można dostosować do oczekiwanych wymiarów. To niezbędne akcesorium w szwalniach, korzystających z gotowych wykrojów. Możliwość regulacji obejmuje biodra, talię oraz biust. Wysokość takiego manekina również można dostosować do własnych potrzeb. Zazwyczaj wyposażony jest on w poszycie piankowe, ułatwiające wbijanie szpilek i modelowanie odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *