maszyny do szycia

Jak wybrać domową maszynę szwalniczą?

Wybór maszyny do szycia dla osób zaawansowanych nie stanowi większego problemu. Inaczej wygląda to w przypadku początkujących. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na konkretny typ maszyny szwalniczej i rodzaj chwytacza. Nie bez znaczenia okażą się także funkcje dodatkowe, wspomagające codzienne użytkowanie. Warto się również zastanowić czy potrzebujemy nowego sprzętu czy może wystarczy nam używana maszyna szwalnicza?

 

Mechaniczna czy elektryczna?

Zasadniczo występują trzy typy maszyn szwalniczych – mechaniczne, elektryczne oraz komputerowe, umożliwiające zapisywanie ustawień. Do użytku domowego zazwyczaj wybiera się maszyny mechaniczne lub elektryczne. Czym się od siebie różnią? Stopniem automatyzacji. Maszyny elektryczne korzystają z najnowszych zdobyczy techniki, ale mechaniczne wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością i polecane są zwłaszcza dla osób początkujących. Mechaniczne maszyny szwalnicze posiadają nożny rozrusznik, regulujący prędkość pracy oraz elektryczny silnik. Odpowiednie parametry ustawia się manualnie, za pomocą pokręteł.

 

W maszynach elektronicznych z kolei ustawienia dostępne są z poziomu panelu dotykowego. W zależności od wybranej funkcji, maszyna samodzielnie dostosowuje do niej parametry szycia i nie trzeba tego robić ręcznie. Posiada znacznie więcej funkcji, które dla osób początkujących mogą okazać się zbędnym utrudnieniem, ale dla zaawansowanych są praktycznym udogodnieniem. W większości przypadków nie wymaga używania nożnego rozrusznika, a wartość prędkości widoczna jest na ekranie LCD.

 

Ważne funkcje i parametry

Podstawowym parametrem, który należ wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny szwalniczej, jest liczba wzorów ściegów. Wartość ta może wahać się do 10 do 250. Osoby początkujące powinny zdecydować się na niewielką ilość ściegów. Najważniejsze ściegi to ścieg prosty oraz zygzakowy, a także overlockowy do obszywania tkanin. Warto zwrócić uwagę na rodzaj regulacji gęstości i szerokości ściegów – dostępna jest skokowa lub płynna. W maszynach elektronicznych spotkamy się z regulacją płynną, stwarzającą większe możliwości modyfikacji ustawień. Kolejną kwestią jest rodzaj chwytacza. Może on być rotacyjny lub wahadłowy. Chwytacz rotacyjny umożliwia mniej czasochłonne zakładanie nici na szpulkę i obniża poziom hałasu podczas pracy maszyny. Mimo, że występuje w droższych modelach – polecany jest dla początkujących ze względu na większą wygodę obsługi.

 

Domowe maszyny szwalnicze mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, wpływających na ich walory użytkowe. Zaliczymy do nich automatyczny nawlekacz igły, automatyczny obszywacz dziurek na guziki, regulowany docisk stopki, automatyczne zakańczanie ściegów, pozycjonowanie igły, automatyczne obcinanie nici. Większość nowoczesnych funkcji dostępna jest w maszynach elektrycznych. Początkujący entuzjasta krawiectwa powinien koniecznie zwrócić uwagę na:

  • obecność wolnego ramienia, umożliwiającego obszywanie nogawek i mankietów
  • możliwość zmiany położenia igły od centrum stopki do lewej
  • dodatkowe stopki do pikowania i cerowania
  • automatyczny program do robienia dziurek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *