Igły do maszyn szwalniczych: budowa, rodzaje, przeznaczenie

Igła to jeden z najmniejszych elementów występujących w maszynie do szycia, bez którego niemożliwe byłoby wykonanie nawet najprostszych prac szwalniczych. Chociaż na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, w praktyce jednak nawet niewielkie niuanse w budowie wpływają na ich przeznaczenie oraz zastosowanie igieł do maszyn szwalniczych.

Budował igły do maszyn szwalniczych

Chociaż igły do różnych zastosowań mogą znacząco różnić się między sobą swoją budową, każda z nich składa się z kolby oraz części roboczej, czyli trzonu, oczka oraz ostrza.

  • Kolba jest to część, którą przykręcamy do igielnicy. Od tylnej strony kolba jest płaska, z kolei z przodu występuje charakterystyczny “brzuszek”, czyli część półokrągła. Wzdłuż trzony można zauważyć wyżłobienia o różnej długości – dłuższy rowek z przodu (zaokrąglona strona kolby) i krótszy rowek z tyłu (płaska strona kolby).
  • Oczko służy oczywiście do nawlekania igły.
  • Ostrze ma bezpośredni wpływ na przeznaczenie zastosowanej igły. W różnych rodzajach igieł występują odmienne ostrza. Podczas wyboru powinniśmy pamiętać o tym, że kształt ostrza nie zawsze jest widoczny gołym okiem, dlatego też konieczne jest, aby zwrócić uwagę na oznaczenie znajdujące się na opakowaniu igły. Są to numery wraz z literami, które pozwalają nam stwierdzić, do jakich celów może być zastosowana dana igła.

Różne rodzaje igieł i ich zastosowanie

Rodzajów igieł jest bardzo wiele. Rozróżniamy je przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanego ostrza. Oto najważniejsze przykłady:

  • Igły uniwersalne przeznaczone są do większości tkanin, chociaż nie do wszystkich. Nie nadają się do szycia np. dzianin czy skór. Doskonale sprawdzą się jednak w przypadku cienkich i nieco grubszych materiałów (np. filc). Ich czubek oznaczony jest symbolem R. W grupie igieł uniwersalnych znajdziemy również te, które nadają się do domowych modeli maszyn do szycia.
  • Igły do stretchu przeznaczone są do szycia dzianin. Wyróżniają się zaokrągloną końcówką. Posiadają czubek zakończony średnią kulką – typ SUK. Idealne do stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin.
  • Igły do jerseyu przeznaczone do szycia dzianin, w tym o średnim i dużym oczku, a także tkanin zawierających w swoim składzie włókna naturalne. Również posiadają zaokrągloną końcówkę. Czubek zakończony średnią kulką w typie SUK.
  • Igły do jeansu przeznaczone do szycia grubszych materiałów. Cechują się okrągłym, smukłym, bardzo ostro zakończonym czubkiem typu SPI.
  • Igły do skóry posiadają spłaszczone i tnące ostrze typu LL. Zapewniają sprawne, szybkie i precyzyjnie szycie grubszych materiałów, takich jak skóra. Igłami z tnącym ostrzem nie wolno szyć dzianin i tkanin.
  • Igły do microtexu wyróżniają się okrągłym, smukłym, bardzo ostro zakończonym czubkiem (typ SPI). Przeznaczone są do szycia tkanin delikatnych: jedwabiu, mikrofazy, muślinu, szyfonu itp.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *